Виїзний науково-практичний семінар кафедри географії, геодезії та землеустрою

Published: 25.09.2024, 10:42

У двадцятих числах вересня, відповідно до плану наукової роботи кафедри географії, геодезії та землеустрою «Дослідження ландшафтного різноманіття лісостепу і степу Правобережної України», відбувся виїзний науково-практичний семінар на тему: «Суспільно-географічні дослідження геоекотонів у межах Центральної України» (модератор канд. пед. наук, доц. Герасименко Оксана Володимирівна).

Робота семінару передбачала експедиційні дослідження з вивчення суспільно-географічних об’єктів на території міжзонального геоекотону «лісостеп-степ» Правобережної України в межах Гайсинського, Тульчинського районів Вінницької області як регіону Середнього Побужжя –регіону з давньою та різнобічною історією господарського освоєння природних ресурсів. Він займає середню частину басейну річки Південний Буг, яка знаходиться «посередині» між найбільшими річками України – Дніпром та Дністром. Регіон розташований у центральній частині лісостепової зони і характеризується типовими природними умовами.

«Побужжя» охоплює весь басейн річки Південного Бугу, куди входять і межиріччя (плакори, вододіли) приток. З ландшафтознавчого погляду, басейн Південного Бугу (Побужжя) доцільно ділити на три частини: Верхнє Побужжя, Середнє Побужжя, Нижнє Побужжя.

Середнє Побужжя – від м. Вінниці до м. Олександрівки Миколаївської області. Як і Верхнє, лежить у межах Подільської і Придніпровської височин. На окремих ділянках береги річки високі, круті, інколи представлені гранітними урвищами, у річищі зустрічаються численні пороги, що біля сіл Сокілець, Печера, Губник формують каскади.

У ґрунтовому покриві переважають сірі лісові ґрунти як свідки широкого (до 76-80 %) розповсюдження у минулому широколистих лісів, переважно із дуба черешчатого та скельного, липи серцелистої та ясеня. У південній частині Середнього Побужжя частіше зустрічаються ділянки чорноземів опідзолених й чорноземів типових, що сформувались під лучними різнотравними степами.

Першим об’єктом ознайомлення була філія Вінницького обласного краєзнавчого музею – музей М.Д. Леонтовича (с. Марківка Теплицької селищної громади Гайсинського району Вінницької області). Вивчено функціонування закладів освіти та культури Вінничини в історичному екскурсі на прикладі життя Миколи Леонтовича.

Другим об’єктом дослідження став міський краєзнавчий музей Гайсинщини. Учасники семінару ознайомилися з фізико-географічною характеристикою Середнього Побужжя, історією та розвитком господарства краю від трипільських часів до сьогодення.

У рамках вивчення стародавнього господарського освоєння території та поширення хасидизму була здійснена екскурсія селищем Брацлав Брацлавської селищної громади Тульчинського району Вінницької області, відвідано музей історії євреїв Брацлава.

У с. Печера Шпиківської селищної громади Тульчинського району Вінницької області учасники семінару ознайомились із натурально-антропогенними та антропогенними ландшафтами річища Південного Бугу, історико-культурними об’єктами.

У підсумках семінару було зазначено, що особливої краси ландшафту додає р. Південний Буг з поєднанням плес, широких лучних заплав, гранітних скель, порогів, розораних терас. Історія заселення багата різноманітними подіями та відомими особистостями, зафіксована у численних археологічних та історичних пам’ятках.


On Top