Лекція-екскурсія на метеорологічній станції Умань
Опубліковано: 04.12.2024, 13:45
3 грудня 2024 року на метеорологічній станції Умань кандидатом географічних наук, доцентом кафедри географії, геодезії та землеустрою Олексієм Ситником для здобувачів вищої освіти ОС «Бакалавр» ОПП Середня освіта (Географія. Біологія та здоров’я людини) та ОПП Середня освіта (Історія. Географія) була проведена лекція-екскурсія на тему: «Погода та її характеристики. Спостереження за погодою та прогноз погоди. Служба погоди. Методи аналізу і прогнозу погоди». .
Сучасні здобувачі освіти потребують сучасних підходів і методів навчання. Лекція-екскурсія досить нетрадиційний вид лекції, оскільки проводиться не у звичній для всіх аудиторії, а з метою створення обстановки наочності, яку неможливо відтворити у стінах аудиторії закладу освіти, передбачає виїзд безпосередньо до практичних підрозділів підприємств, музеїв, полігонів тощо. Сама обстановка стає своєрідною наочністю, яку неможливо відтворити в умовах навчального закладу. Упродовж 20 років метеорологічна станція Умань слугує для здобувачів вищої освіти факультету природничої освіти та природокористування, історичного факультету УДПУ імені Павла Тичини навчальним майданчиком, де проводяться окремі заняття та навчальна практика.
Відповідно теми, були визначені мета і завдання лекції:
- розкрити сутність понять «погода», «клімат»;
- ознайомитись із історією заснування та функціонування метеорологічної станції Умань;
- вивчити будову і принцип роботи метеорологічних приладів;
- визначити роль метеорологічних станцій для складання прогнозів погоди;
- ознайомитись з роботою техніка-метеоролога та техніка-агрометеоролога.
Під час лекції здобувачі освіти, майбутні учителі географії, удосконалили предметно-методичні компетентності: здатність здійснювати інтегроване навчання здобувачів освіти; формувати і розвивати в здобувачів освіти ключові компетентності й наскрізні вміння визначені державними стандартами; здатність добирати і використовувати сучасні й ефективні методики і технології навчання; виховання й розвитку здобувачів освіти.
Олексій Ситник у систематизованій, доказовій і аргументованій формі словесно подав та пояснив навчальну інформацію щодо погоди і клімату та спостереженням за їх станом, демонструючи при цьому відповідні наочні матеріали і прилади, які використовуються на метеорологічній станції Умань.
За формою організації навчання лекція «Погода та її характеристики. Спостереження за погодою та прогноз погоди. Служба погоди. Методи аналізу і прогнозу погоди» – це лекція інтеграції, під час якої спостерігався подальший розвиток перетворення одержаних знань здобувачами освіти під час вивчення дисциплін «Загальне землезнавство», «Фізична географія України», «Фізика», «Математика», встановлення міжпредметних зв’язків і відношень між їх елементами. Лекція сприяла із великої кількості одержаних знань виділяти ті, на які падає основне змістовне і логічне навантаження та які є безпосередньою опорою для інтеграції між основними поняттями теми «Великомасштабні зміни клімату. Антропогенні зміни клімату», «Клімат України» курсів дисциплін «Загальне землезнавство», «Фізична географія України» відповідно.
До проведення заняття залучались працівники метеорологічної станції Умань.
Однією із складових проведеної лекції безумовно є профорієнтаційна, яка стимулює пошук молодою людиною майбутньої професії і сприяє найефективнішим засобом розвитку рівня людини, як фахівця, людини, що проявляє соціально-економічну ініціативу, вчиться отримувати інтелектуальну та трудову незалежність.
Після проведеного заняття – традиційне фото на дерев’яному дивані В.О. Поггенполя, засновника метеорологічної станції.