Науково-дослідна лабораторія “Екологія і освіта
Науковo-дослідна лабораторія «Екологія і освіта» є структурним підрозділом Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини і здійснює свою діяльність з метою проведення фундаментальних і прикладних наукових досліджень з різних напрямів екології для формування екологічної свідомості, світогляду, культури у майбутніх учителів та підвищення якості їх підготовки в галузі екології і охорони навколишнього середовища.
Координатор діяльності лабораторії − Інститут агроекології і природокористування НААН України.
Лабораторія була створена у 1992 році, її керівником була кандидат біологічних наук, доцент Гончаренко Ганна Євдокимівна, з 2019 року стала професор Совгіра Світлана Василівна.
Совгіра Світлана Василівна
Основні завдання лабораторії:
- Ø моніторинг біологічного і ландшафтного різноманіття та вплив на нього екологічних чинників;
- Ø вивчення природних ресурсів та їх сучасного екологічного стану;
- Ø дослідження потенціалу ландшафтних екосистем з подальшим обґрунтуванням на створенням нових заповідних територій;
- Ø розробка технологічних та організаційних аспектів природоохоронної роботи;
- Ø здійснення еколого-природоохоронних заходів та акцій;
- Ø формування екологічного світогляду студентської та учнівської молоді.
Засідання співробітників лабораторії
Співпраця
з державними структурами, науковими установами та освітніми закладами:
- Ø Національний ботанічний сад імені М.М. Гришка;
- Ø Інститут геологічних наук НАН України;
- Ø Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді;
- Ø Уманська санітарно-епідеміологічна станція;
- Ø школи-лабораторії;
- Ø загальноосвітні навчальні заклади;
- Ø відділи освіти.
Науково-дослідна лабораторія координує діяльність екологічної лабораторії Сумівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів за наказом відділу освіти Бершадської районної державної адміністрації Вінницької області.
Форми роботи:
- комплексні наукові експедиції екологічного спрямування;
- екологічні маршрути;
- екологічні стежини;
- проектування та організація мікрозаказників;
- конкурси на природоохоронну тематику;
- проведення природоохоронних акцій;
- організація екологічного моніторингу у навчально-виховному процесі.
Проведення природоохоронної акції
«За чисті джерела»
Полігон досліджень:
Моніторинг біологічного та ландшафтного різноманіття, їх екологічного стану на території Центрального Побужжя
Результати діяльності за 27 років:
Виповнилося 27 років одному із найактивніших підрозділів УДПУ імені Павла Тичини — науково-дослідної лабораторії «Екологія і освіта», незмінним завідувачем якої весь цей час є кандидат біологічних наук, доцент Ганна Гончаренко.
Упродовж усіх років співробітники лабораторії «Екологія і освіта» успішно проводять наукові дослідження, організовують експедиції з вивчення фауни і флори в умовах антропогенної трансформації Центрального Побужжя. Зібрані матеріали знаходять місце в щорічному збірнику наукових праць «Наукові записки екологічної лабораторії УДПУ», в монографіях, посібниках.
Про результативність діяльності лабораторії засвідчують неодноразові перемоги її вихованців на Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт, Всеукраїнських тижнях юних раціоналізаторів та винахідників України, Всеукраїнських конкурсах «До чистих джерел», обласних і Всеукраїнських конкурсах наукових робіт МАН.
Досвід природоохоронної роботи екологічної лабораторії висвітлюється в періодичних виданнях, радіо та телебаченні. Багато зусиль приділяється зміцненню матеріально-технічної бази підрозділу.
Результатом діяльності співробітників науково-дослідної лабораторії «Екологія і освіта» тільки за 2017 рік є проведення:
– 15 еколого-природоохоронних акцій: виставки студентських виробів із побутових відходів та виставки креативних новорічних ялинок з подальшим даруванням дітям тих виробів, які відібрані на виставці; акції зі збереження для нащадків річки Чіканки, порятунку річки Паланки та збереження природних джерел, упорядкування Осташівського ставу в Умань; Міжнародної акції «Година Землі», природоохоронних акцій «Лісам, паркам, скверам – бути чистими», «Посади дерево миру»; Всеукраїнської акції «За чисте довкілля», акції «Чистий четвер» в рамках «Весняного місячника добра», акції до Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища, Всеукраїнської екологічної ініціативи «Очисти Україну – утилізуй батарейки»; упорядкування «Алеї бузків» на агростанції університету;
– дві Всеукраїнські конференції та більш ніж 11 семінарів і круглих столів, зокрема: конференції «Екологічна стратегія майбутнього: досвід і новації», круглого столу «Підвищення обізнаності з біобезпеки та хімбезпеки в Україні», семінар-реквієму «Чорнобиль не має минулого часу» тощо;
– дві експедиції: в рамках Дня Південного Бугу та з дослідження річки Чіканки. За результатами експедиційних досліджень отримано рішення на створення геологічної пам’ятки природи місцевого значення «Іллінецький кратер» загальною площею 17,2 га для охорони місця падіння метеориту;
– активну діяльність в рамках співпраці із «Інститутом агроекології і природокористування» та «Хмельницьким обласним Інститутом післядипломної педагогічної освіти»;
– участь у конкурсах, форумах, семінарах: конкурсі «Формування бережливого ставлення до навколишнього природного середовища та екосвідомості», «До чистих джерел», Всеукраїнському форумі «Освіта для збалансованого розвитку», VI Всеукраїнському з’їзді екологів.
За результатами діяльності лабораторії вдалося: упровадити технологію оздоровлення, збереження та відтворення біологічного і ландшафтного різноманіття природних та антропогенних ландшафтних комплексів малих річок Центрального Побужжя, застосувати авторську методику створення нових заповідних об’єктів, провести пропагандистську та агітаційну роботу з охорони малих річок.
Отож, чергова річниця науково-дослідної лабораторії «Екологія і освіта» – це нова нагода розповісти про її здобутки та привітати натхненних, патріотично налаштованих природолюбів із досягненнями і побажати подальших успіхів.
Про досягнення і доробки науковців лабораторії висвітлено у засобах масової інформації, регіональному телебаченні, у національній доповіді про стан навколишнього природного середовища в Україні (1994-1995 роки), загальноукраїнській програмі «Екологія та природні багатства України» (випуск IV, 2008 рік)
Наша адреса: науково-дослідна лабораторія «Екологія і освіта» (ауд. 211-212), Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини, вул. Садова, 2, м. Умань, Черкаська обл., 20300.
Е-mail: lab.eco@udpu.edu.ua