Географічний науково-практичний семінар

Published: 25.05.2023, 10:31

24.05.2023 року відбувся науково-практичний семінар в рамках науково-дослідної теми кафедри географії та методики її навчання «Дослідження ландшафтного різноманіття лісостепу і степу Правобережної України» з метою дослідження біологічного та ландшафтного різноманіття Новоархангельської ОТГ Кіровоградської області.

Модераторами семінару виступили кандидат географічних наук, доцент Любов Безлатня, викладач Людмила Озерова та викладач-стажист Томас Рожі.

Перед початком практичної частини з вступним словом виступили декан природничо-географічного факультету доктор с-г. наук, проф. Валерій Миколайко та завідувач кафедри географії та методики її навчання доктор пед. наук, проф. Оксана Браславська, які наголосили на важливості виїзних семінарів, експедиційних досліджень, які є основними компонентами наукового процесу у закладах вищої освіти.

Експедиційні дослідження учасників науково-практичного семінару почалися з відвідування Свято-Покровської Православнї церкви. Храм розміщений в центрі села Нерубайка та є пам’яткою архітектури місцевого значення.

Споруда має стіни товщиною більше метра. Історія Покровської церкви у Нерубайці дуже заплутана. Деякі дослідники зазначають, що вона була збудована у 18 столітті, в період активної колонізації краю Потоцьким для римо-католиків. Лише у 1837 році її перебудували й переосвятили на православну – Гергіївську. Коли вона стала Покровською – достеменно невідомо. Місцеві мешканці кажуть, що під храмом є підземелля та ходи. Нібито один із останніх священників спустився туди разом із родиною та церковними скарбами. Він так і не повернувся.

Учасники науково-практичного семінару, рухаючись за прокладеним маршутом, зупинилися в лісовому рекреаційному пункті «Дубки», де ознайомилися з особливостями лісового насадження на території Торговицького лісництва.

На шляху до смт. Новоархангельськ, в селі Торговиця, є історико-культурний пам’ятник Козаку захиснику вітчизни.

Музеї завжди будуть хранителями історичної пам’яті краю. Таким є і Новоархангельський краєзнавчий музей, який був відвіданий учасниками науково-практичного семінару. Заснований він у 2003 році, але свою діяльність розпочав у 2005. Незважаючи на те, що це один із наймолодших музеїв Новоархангельщини, він активно розвивається і має достатньо унікальних експонатів та цікавих матеріалів.

Колекція музею налічує понад 5500 експонатів, які розповідають про природу та історію краю від часів палеоліту до сучасності. Зокрема, представлені колекції гірських порід і мінералів, монет і банкнот.

Музей має дві великі виставкові зали. У першій розміщена експозиція про історію краю від появи перших поселенців – мисливців на північного оленя і до сьогодення. Друга зала знайомить відвідувачів з мистецькою спадщиною краю – картинами, виробами декоративно-прикладного мистецтва тощо.

Наступною робочою зупинкою учасників семінару столо узбережжя річки Синюха, яка протікає в межах сучасних Кіровоградської та Миколаївської областей. Довжина 111 кілометрів, площа басейну 16725 км2. Утворюється злиттям річок Велика Вись і Тікич. Назва Сині Води виникла за синім кольором її прісної води, що особливо впадало у вічі при переході до лісостепу від степу в порівнянні з водами річок Жовта, Зелена, Чорний Ташлик, Мертвовод. До речі, річка й сьогодні вважається найчистішою в Україні.

Учасники семінару дослідили морфологічну структуру ландшафтів, ознайомилися з рослинним покривом річкової лінії. Визначено, що рослинність тераси річки активно трансформується під культурні фітоценози.

Учасники науково-практичного семінару отримали позитивні враження, відзначивши інформативність та наукову обгрунтованність даного заходу.


On Top